Vily milujú šperky, všetko trblietavé, jagavé a stvorené z prírody. Strieborné odtiene, lesné farby a skutočné kamene.Sú krásne, vznešené, chichotavé či veselé. Milujú hudbu a stromy. Existuje mnoho opisov tohto magického stvorenia, z rozprávaní, bájok a mýtov.

O víle sa hovorí ako o čarovnej bytosti, ktorá lieta vzduchom. Možno ich nájsť vo folklóre v Írsku, Škótsku, v nemeckej i slovanskej mytológii. Na Islande sa dodnes všeobecne verí, že bývajú medzi nami. Pri stavbe chodníkov a ciest sa neodstraňujú kamene či kmene stromov, o ktorých si myslia, že by mohli byt ich domovom.

..........................................................................


Mne osobne sa páči príbeh, ktorý rozpráva o tom, že keď boh nariadil, aby sa nebeské brány zavreli, zostali tí, čo boli stále v nebi - anjeli, tí v pekle - démoni a tí, ktorí boli niekde medzi, sa stali škriatkami či vílami.
Podľa toho odkiaľ pochádzajú povesti o týchto nadprirodzených bytostiach sa rozdeľujú i na rôzne druhy. V škótskej mytológii sú víly samotárky a víly spoločenské, ktoré spoločne spievajú a tancujú. Podľa waleských a nemeckých tradícii existujú i ako škriatkovia, trolovia a morské panny. Inde sú víly lesné, banské, víly jazier a prúdov, horské, domáce a samozrejme elfovia.


Ako sa s vílou stretnúť?

Za horúceho dňa a v úplnom tichu. Nie v úplnom spánku, no s privretými očami. Možno sa pozerať cez dierku v dreve či v kameni. Neznášajú železo. Milujú dary.
Uistite sa, že predmety vo vašej blízkosti sú vyrobené z medi, striebra alebo dreva, najlepšie z dubového. Vhodné drahokamy sú kremenný kryštál, celestín, selenit, labradorit, ametyst, akvamarín, citrín, mesačný kameň a jantár.


Čo dôležité ešte potrebujete vedieť o vílach :

- Vo víliom svete existuje 6 rôznych prvkov: oheň, voda, zem, vzduch, duch a tieň. Každá víla môže v rôznej miere ovládať určitý prvok, ktorý i reprezentuje. Môžu nadobudnúť ľudskú podobu, ale akonáhle sú v ľudskej podobe nemôžu manipulovať s týmito prvkami.
- V rozprávkovej forme sa pohybujú od 10 do 20 centimetrov. Detské víly sa zvyčajne pohybujú od 1 do 3 centimetrov. Sú to proste malé milé stvorenia.
- Víla vládkyňa sa nazýva Staršia. Sú to staré víly, neuveriteľne silné, múdre a vznešené. Majú svetelné krídla a sú úplne zasvätené stromom.
- Víly sú lepšie a vyššie bytosti ako ľudia. Nie je to len mýtus, je to skutočnosť. Žijú oveľa dlhšie. Majú určité psychické schopnosti, intuíciu, mimoriadne veľa šťastia i inteligencie. Sú tiež schopné vykonávať ohromujúce fyzické údery nepredstaviteľné pre ľudí. Ovládajú kúzla, mimoriadne silné, no iba ak má víla dostatok energie.
- Víly majú zakázané nadviazať kontakt alebo vzťah s ľuďmi podľa zákona starších. Existuje ale vybraná skupina víl, ktoré boli vybrané na to, aby nadobudli ľudskú formu na celý svoj život a chránili víly pred ich objavením.
- Víla vám nikdy sama od seba nepovie svoje meno. Od dávna sa verí, že ak sa dozviete jej meno, viete ju privolať a musí vám slúžiť. Je to pritom pre ňu veľká urážka.
- Víly nie sú vždy len dobré. Súčasťou folklóru o týchto stvoreniach je i to, že môžu byť trochu zlomyseľné či dokonca zákerné. Z rostopašnosti ľuďom zapletajú počas spánku copíky, kradnú drobné predmety či lákajú mladíkov na zlé chodníky, cestovateľov na bludné cesty.

Najlepšou ochranou pred týmito vílami je vyhýbať sa miestam, kde by sa mohli nachádzať. Tiež rôzne bylinky, talizmany či predmety, ktoré neznášajú, ako napríklad studené železo. Veľmi účinná ochrana pred možno nie zlými no povedzme, že príliš uštipačnými vílami je mať kus oblečenia naopak, bylinka ľubovníka alebo štvorlístok.